Zgrzytanie zębami – z czego wynika problemem?

Pojawienie się zaburzeń w obrębie stawu skroniowo – żuchwowego ma twa źródła. Jednym z nich jest ludzka fizjonomia, drugim problemy rodzące się w psychice. Najczęściej obie przyczyny występują równocześnie. Zdarza się jednak, iż problem pojawia się wskutek jednej z wymienionych przyczyn.

Problemy wynikające z budowy stawu to przede wszystkim brak synchronizacji w jego pracy a także wady zgryzu, nieprawidłowa postawa oraz przeszkody na zębach, takie jak źle dobrane korony, mosy, protezy i plomby. Zdarza się, że problemy ze stawem skorniowo – żuchwowym pojawiają się wskutek wyleczenia wad zgrywu, jako wynik uboczny ingerencji chirurgicznej. Pracę stawu zaburzyć może także tak błaha sprawa jak częste żucie gumy.

Zaburzenia stawu skroniowo – żuchwowego występuje zazwyczaj u ludzi żyjących w dużym stresie. Szczególnie ten utrzymujący się przez długi czas negatywnie wpływa na stan zdrowia. Silne napięcia sprzyja mimowolnemu zaciskaniu szczęki i pogłębianiu się zaburzeń w obrębie narządu żucia.

Silne zaciskanie szczęki doprowadza do poważnych konsekwencji, takich jak: uszkodzenia szkliwa, starcia brzegów oraz powierzchni zębów – siekaczy, przedtrzonowych i trzonowych, próchnicy, nadwrażliwości, odsłonięcia szyjek zębowych, rozchwiania a nawet utraty zębów.

Wiemy gdzie możesz skutecznie leczyć zgrzytanie zębami w Warszawie. Zainteresuj się kliniką stomatologiczną Irdent, więcej na ten temat mogą Państwo znaleźć pod adresem http://irdent.pl/leczenie-zgrzytania-zebami.

Jednak wskutek bruksizmu cierpią nie tylko nasze zęby – jego skutki odczuwa całe ciało. Objawia się przede wszystkim silnymi bólami głowy, mylonymi niejednokrotnie z migrenami, bolesnością i dysfunkcją mięśni twarzy, obręczy barkowej i miedniczej, problemów z kręgosłupem, ze stawami skokowymi, wzrokiem, słuchem a nawet równowagą.

Bruksizm należy bezwzględnie leczyć! Jego bagatelizowanie w krótkim czasie może doprowadzić do ruiny nie tylko nasze zęby, ale i całe ciało. Niezwykle ważne jest rozpoznanie problemu i podjęcie niezbędnych kroków, tj. rehabilitacja, czy szyny retencyjne. Zdarza się, iż poza stomatologiem, w uporaniu się z problemem niezbędny jest także psycholog lub psychoterapeuta.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.