Daj się zrobić w jajo! Dlaczego warto jeść jajka, nie tylko na Wielkanoc.

Jajka to popularny i powszechnie dostępny produkt spożywczy. Przez wiele lat, ze względu na opinie o niekorzystnym wpływie na organizm człowieka, były w naszych kuchniach na cenzurowanym. Czy słusznie?

jajka

Jak się okazuje jajka są wręcz produktem wskazanym w naszej diecie. Oprócz białka, zawierają wiele witamin i minerałów niezbędnych w zdrowej i zrównoważonej diecie. Jajka są źródłem witaminy A, B2, B12, B5, B7, B4, B9, D i E.  A także jod, żelazo, fosfor, selen oraz luteinę.

Jajka są jednym z najlepszych źródeł białka. Jedno jajko (około 40-50g) zawiera 5,53g białka.
Tłuszcze zwarte w jajku są to większości (72%) tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone, zaś tylko 28% to tłuszcze nasycone. Warto dodać, że jajka są także dobrym źródłem kwasów omega-3.

Bogactwo składników odżywczych sprawia, że jajka stały się ważnym elementem zdrowej i zbalansowanej diety. Dzięki zawartości białka są produktem budulcowym, wspomagającym wzrost i regenerację tkanki mięśniowej. Przekłada się to również na utratę masy ciała i utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Luteina wpływa korzystnie na wzrok. Cholina obniża ryzyko wystąpienia chorób serca, wspomaga metabolizm tłuszczów i pracę wątroby. Kwas foliowy wpływa na prawidłowy rozwój płodu w trakcie ciąży. Witaminy i minerały zawarte w jajkach przyczyniają się również do poprawy wyglądu skóry, włosów i paznokci, a także poprawiają pamięć i funkcjonowanie mózgu.

Decydując się na wzbogacenie swojego dziennego jadłospisu w jajka, trzeba pamiętać o tym, że na rynku dostępne różne rodzaje jajek.

Biorąc pod uwagę pochodzenie, wyróżniamy jajka kurze, kacze, gęsie, przepiórcze oraz strusie. Producenci oznaczają również rozmiar jaj, podobnie jak w przypadku rozmiarów ubrań, są to symbole S (<53g), M (53-63g), L (63-73g), XL (>73g).

Ważny jest także system chowu kur, oznaczony cyframi od 0 do 3:

0 – chów ekologiczny

1 – wolny wybieg

2 – chów ściółkowy

3 – chów klatkowy

Kupując jajka należy zwrócić uwagę także na to, czym karmione są kury. Najlepiej unikać jaj kur karmionych paszami wzbogaconymi antybiotykami oraz pochodzącymi z roślin genetycznie modyfikowanych.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.