Chcesz jeść zdrowo? Zrób to sam!

Przemysł spożywczy sukcesywnie wprowadza na rynek coraz większą liczbę produktów. Niestety ilość nie zawsze idzie w parze z jakością. Producenci skupiają się na produkcji masowej, a rosnąca konkurencja, zmusza ich do obniżania kosztów produkcji. Obija się to oczywiście na jakości końcowego produktu. W efekcie otrzymujemy produkt wykonany z tańszych składników (np. owoce z upraw GMO), nierzadko wzbogacony chemicznymi polepszaczami.

Na szczęście możemy ograniczyć spożywanie wysoko przetworzonych i zmodyfikowanych produktów spożywczych. Nie tylko poprzez mądry wybór. Większość z nich możemy w bardzo prosty sposób wykonać samodzielnie w domu.

Ketchup/keczup

ketchup

O tym, że w domowym zaciszu możemy wykonać przecier pomidorowy wie prawie każdy. Jednak domowy ketchup to całkiem świeża sprawa. Z pozoru wykonanie tej mikstury wydaje się skomplikowane. Całe szczęście to tylko pozory.

Do wykonania domowego ketchupu potrzebujemy pomidorów, czerwoną paprykę, cebulę, sól, pieprz, cukier oraz bazylię. Pomidory myjemy, kroimy (jednocześnie pozbywając się nasion). Paprykę i cebulę również kroimy. Wszystko wrzucamy do garnka i dusimy około godzinę. Po tym czasie powstały sos miksujemy i przecieramy przez sitko. Całość ponownie zagotowujemy, dodajemy pieprz, sól i cukier. Dusimy do zgęstnienia (od 1,5 do 2 godzin). Pod koniec dodajemy bazylię. Ketchup możemy przełożyć do słoiczków i pasteryzować. Do wykonania keczupu najlepiej wykorzystać sezonowe pomidory.

Jogurt

jogurt

Jego wykonanie jest tak banalnie proste, że ciężko nie pokusić się o jego przyrządzenie. Potrzebować będziemy jedynie specjalnego termometru do żywności, jogurtu naturalnego dobrej jakości, mleka – najlepiej prosto od krowy, ale może być też mleko ze sklepu, byle nie UHT.

Mleko podgrzewamy do temperatury 45 stopni C. Małą ilość mleka mieszamy z jogurtem, a następnie dodajemy do reszty mleka. Mieszamy, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Najlepiej na noc. Bakterie jogurtowe potrzebują od 5 do 10 godzin. Po tym czasie jogurt możemy przełożyć do słoiczków i przechowywać w lodówce. Oczywiście możemy dodać do niego dowolne dodatki – owoce, dżem, miód, bakalie itp.

Gdy zauważysz, że jogurt się kończy. Wystarczy kupić mleko i powtórzyć cały proces, z tym że zamiast bakterii z kupionego jogurtu, wykorzystujemy bakterie z naszego domowego jogurtu.

Co zyskujemy? Zdrowy produkt, bez zbędnych dodatków tj. cukier, żelatyna lub skrobia modyfikowana.

Granola

granola

Kupiona, podobnie jak jogurt pełna jest niepotrzebnych ulepszaczy. Domowa, składa się z produktów, które sami dobieramy.

Podstawą wykonania granoli są płatki owsiane. Mogą być również żytnie, orkiszowe, gryczane itd. Możemy dodać również otręby. Kolejna rzecz to łącznik, w tym przypadku do wyboru mamy tłuszcze roślinne i orzechowe, bazy owocowe tj. rozgnieciony banan, sok owocowy lub mus. Bazą łączącą może być także miód, który nada również słodyczy naszej granoli. Do granoli możemy dodać dowolne dodatki w postaci bakalii, nasion lub kawałków czekolady.

W zależności od wybranej bazy, doprowadzamy ja do stanu płynnego, dodajemy płatki i wybrane dodatki 9 możemy dodać je również po upieczeniu granoli). Mieszamy, aż powstanie dosyć zwarta masa. Wykładamy na blachę, wyłożona papierem do pieczenia. Dociskamy i wygładzamy powierzchnię granoli. Pieczemy w temp. 180 stopni C. W trakcie pieczenia, co jakiś czas mieszamy płatki. Po około 30 minutach granola powinna być gotowa.

Cukier waniliowy

cukier waniliowy

Również banalnie prosty w wykonaniu. Prawdziwy, waniliowy – nie zamiennik, który dostępny jest w sklepach, czyli tzw. cukier wanilinowy. Do jego wykonania potrzebna jest laska wanilii, cukier (pół szklanki na 1 laskę wanilii) i szczelny pojemnik, w którym będziemy przechowywać cukier. Laskę wanilii przekrawamy na pół, wydrążamy nasionka i dodajemy do cukru. Przechowujemy w zamkniętym pojemniku. To cała filozofia.

Masło

masło

Sklepowe masła zazwyczaj zawierają domieszkę tłuszczów roślinnych i masę polepszaczy, mających wzbogacić smak, konsystencję i ułatwić rozsmarowywanie. Prawdziwe masło wykonasz w 15 minut. Potrzeba jest tłusta śmietana, min. 30%. Jeżeli nie masz możliwości zakupu wiejskiej, kup w sklepie, ale zwróć uwagę na skład. Opcjonalnie sól. Zimna woda. Masło możemy ubić mikserem lub w słoiku. Do ubijania wykorzystujemy masło w temperaturze pokojowej. Ubijając mikserem lub w zamkniętym słoiku, czekamy do momentu aż pojawią się grudki masła oraz płyn, czyli maślanka. Gdy grudki zaczną się łączyć i zbijać w bardziej zwarta masę. Odcedzamy maślankę przez gazę lub sitko. Masło uciskamy łyżką, aby wycisnąć resztki maślanki. Formujemy kulkę. Następnie przekładamy ja do lodowatej wody, gdzie jeszcze przez jakiś czas ją wyrabiamy. Wyciągamy z wody i gotowe. Masło przechowujemy w lodówce.

Masło orzechowe

masło orzechowe

Najpopularniejsze to oczywiście masło z orzeszków ziemnych. Wykorzystując ten przepis można wykonać masło również z innych gatunków orzechów. Do wykonania masła orzechowego potrzebne są orzechy. W zależności od zakupionego produktu, gdy orzeszki są nieprażone i niesolone, musimy je podprażyć na patelni i delikatnie posolić lub posłodzić (jeśli chcemy). Gdy są uprażone, wystarczy przełożyć je do blendera do malaksera i miksować na najwyższych obrotach, aż do uzyskania jednolitej kremowej masy, czyli pysznego masła orzechowego. Masło możemy przełożyć do słoiczka i przechowywać w lodówce.

Kisiel

kisiel

Pyszny i prosty. Wystarczy skrobia ziemniaczana, owoce skok owocowy lub woda. Owoce zalewamy wodą lub sokiem i zagotowujemy. Możemy dosłodzić. Make ziemniaczaną rozprowadzamy w ½ szklanki zimnej wody. Dodajemy do gotującego się wywaru z owoców. Mieszamy. Jeżeli kisiel po zagotowaniu jeż za mała gesty, możemy dodać więcej mąki ziemniaczanej. Całość przelewamy do miseczek. Podajemy według uznania.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.